Warsztaty o cukrzycy.

Archiwum » ROK SZKOLNY 2016/2017 » Warsztaty o cukrzycy.

Dziś w naszych szkołach odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat cukrzycy typu 1. Spotkanie poprowadziła Pani Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej oraz specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Na zajęcia z Panią Beatą Stepanow przybyła także Pani Milena Drabik, która w wieku 16 lat zachorowała na cukrzycę. Pani Milena podzieliła się swoimi doświadczeniami na temat swojej ,,przyjaciółki – cukrzycy” z dziećmi i młodzieżą. W spotkaniu uczestniczyła także położna, Pani Karolina Jaworska, która w swej pracy zawodowej wspiera kobiety ciężarne, chorujące na cukrzycę.

Podczas warsztatów Pani Prezes przekazała uczniom naszych szkół podstawowe informacje o cukrzycy, opowiedziała o niezbędnej, codziennej opiece nad dzieckiem z cukrzycą. Ponadto uświadomiła uczniom, jak rozpoznać objawy odchylenia poziomu cukru od dopuszczalnych poziomów (hipo i hiperglikemia) i wytłumaczyła, jak właściwie reagować na nie.

Dzisiejsze spotkanie obfitujące w wiele ważnych, dotąd niektórym w ogóle nieznanych informacji, ukazuje jak bardzo nasza społeczność szkolna chce zrzeszyć się ze ,,słodziakami” a zarazem pokazać, że doskonale wiedzą, dlaczego ruch jest ważny w życiu człowieka. Dlatego też podsumowując zajęcia z uczniami, Pani Beata Stepanow pokazała dzieciom i nastolatkom kroki niezwykłego tańca ,,DiabeDance”, który wspólnie zatańczyliśmy. ,,DiabeDance” to prosty taniec, który ma zachęcić do wysiłku fizycznego, a jak wiadomo tenże przeciwdziała powikłaniom cukrzycy, a także powikłaniom innych chorób.

Po wykonanym wspólnie z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami tańcu zostały ogłoszone wyniki konkursy profilaktycznego pt. ,,Cukrzyca – jak dostrzec niewidoczne?”

 

Wśród uczniów Szkoły Podstawowej wyróżnione zostały:

Vanessa Worożko (kl. Ia)

Nina Jaźwińska (kl. IIb)

Natalia Lewandowska (kl. IVa)

Natomiast wśród uczniów Gimnazjum nagrodzono:

Aleksandrę Frydrychowską (kl. IIa)

Natalię Żak (kl. IIa)

Martynę Ziomek (kl. IIa)

 

Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy

 

/A. Rzepka/